Διάκριση του σχολείου μας σε διεθνή διαγωνισμό

Οι 11 μαθητές και μαθήτριες της Γ΄ Τάξης που συμμετέχουν στον Εκπαιδευτικό Όμιλο : «Κριτική ανάγνωση και παραγωγή δημοσιογραφικού κειμένου» έλαβαν μέρος στον 10ο Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό με τίτλο: «ΚΥΠΡΟΣ – ΕΛΛΑΔΑ – ΟΜΟΓΕΝΕΙΑ : ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΓΕΦΥΡΕΣ», ο οποίος συνδιοργανώνεται από τους φορείς: Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών, Υπουργείο Εσωτερικών (Μακεδονίας-Θράκης), Πρεσβεία της Κύπρου στην Ελλάδα – Μορφωτικό Γραφείο – Σπίτι της Κύπρου και το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών Μέσων του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού της Ελλάδος. Τα παιδιά έλαβαν το 1ο Βραβείο στην κατηγορία : «ΣΧΟΛΙΚΗ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ» συμμετέχοντας με ένα τεύχος – αφιέρωμα στην Κύπρο υπό τον γενικό τίτλο: «Ξετυλίγοντας … το χειρόγραφο της θαλασσοφίλητης Κύπρου», το οποίο περιλαμβάνει 19 άρθρα πολιτιστικού, κοινωνικού, αθλητικού και εκπαιδευτικού περιεχομένου. Συγχαίρουμε τους μαθητές και τις μαθήτριές μας και τους ευχόμαστε ακόμη πιο δημιουργικά συγγραφικά … ταξίδια.

Μπορείτε να δείτε το τεύχος στον σύνδεσμο :